La pasta: kvepia namais ir Italija

Vilnius yra nuostabus Lietuvos miestas, kuriame, kaip ir daugumoje miestų, pagrindinės lankytinos vietos yra išsidėsčiusios miesto centre. Visgi, iškelti kojas iš senamiesčio ir pakrepti savo įprastinius maršrutus šiek tiek kita kryptimi kartais tikrai verta, nes ir nutolus nuo centro galima aptikti įdomių ir dėmesio vertų vietų.

Vos įėjus į La Pastą apima jausmas, tarsi per kelias sekundes būtų pavykę teleportuotis į Italiją. Sakydamos į Italiją turime omenyje net ne šalį kaip visumą – peržengęs šio restorano slenkstį jautiesi tarsi tikruose casa Italiana.

 

Žinoma, La Pasta interjeras nėra vienintelis aspektas, kuriantis itališką atmosferą. Daniele, šio restorano administratorius ir tikras italas, su kiekvieniu čia atvykusiu lankytoju elgiasi ne kaip su klientu, bet kaip su draugu – tarsi itališkų namų šeimininkas pasitinkantis pas jį apsilankiusius svečius. Daniele tiki, kad ką duodi – tą ir gauni, šiuo atveju nors mūsų lietuvių būdas gan šaltas, dažniausiai ir restorano svečiai į šiltą priėmimą atsako maloniai, mielai konsultuojasi rinkdamiesi patiekalus.

Bet būkime atviri: kalbant apie Italiją, maistas yra viskas – pagrindinė žvaigždė, traukos objektas, neatsiejamas nuo itališkos kultūros. Jeigu reikėtų itališką virtuvę apibūdinti trumpai, ko gero pakaktų dviejų žodžių: pica ir pasta.

Pasta Italijoje yra kasdienis, įprastas maistas. Pasta turi daug skirtingų variacijų, skirtingų formų – tiesa ta, kad nuo formos priklauso ir skonis. Yra ir tokia pasta rūšis, kuri vadinama macaroni. Įdomu tai, kad Lietuvoje dauguma žmonių visą pastą vadina makaronais – kiek mums žinoma, tam įtakos turėjo istorinės aplinkybės. Bet trumpam pereikime nuo pastos prie picos: ar teko kada nors ragauti pepperoni picos? Daugumoje vietinių itališkų pizzeria užsisakius šią picą galite gauti visai ką kitą, negu įsivaizduojate – pepperoni itališkai reiškia papriką. Kaip džiazas ir beisbolas, pepperoni yra tikras amerikiečių išradimas. Panašiai yra ir su latte. Jeigu Italijoje tektų užsisakinėti latte, nenustebkite, jeigu gausite tiesiog stiklinę pieno vietoje kavos su pienu. Žinoma, kuo labiau turistinė vieta, tuo labiau ji yra prisitaikiusi prie keliautojų, tačiau šiuos dalykus keliaujant į Italiją yra pravartu žinoti.

Žvelgiant dar giliau į kultūrinius skirtumus, yra dalykų, kurių Italai tikrai nedaro: jie negeria jokių kitų gėrimų valgio metu apart vyno ar vandens. Jeigu gėrimai yra kitokie – italai tiki, kad tai tiesiog gadina maisto skonį.

Kalbant apie itališkos vakarienės tvarką, ją galima apibūdinti taip: nuo sūraus prie saldaus. Patiekalų pateikimo eiliškumas čia vaidina labai svarbią rolę. Antipasti (užkandžiai), pirmieji patiekalai (pasta arba ravioli), antrieji patiekalai (įprastai mėsa su daržovėmis arba galbūt dar viena kitokia pasta), po kurių seka jau saldesni patiekalai – pradedami valgyti vaisiai, vėliau desertai ir tik tada yra geriama kava. Pats paskutinis, bet labai svarbus tokios vakarienės elementas yra digestivo – gėrimas, kuris, sakoma, padeda viršinimo procesams vykti sklandžiai (grappa, limoncello ir kiti).

Daugiau ar mažiau mes bandėme laikytis šių tikros itališkos vakarienės taisyklių. Negalėtume pasakyti, kad tai buvo lengva (išties, kaip įmanoma suvalgyti tiek maisto?!), bet buvo verta!P.S. Daniele mums papasakojo, kad Italijoje, jeigu tau labai patiko maistas, tai galima išreikšti vos vienu gestu: pridėkite rodomąjį pirštą prie lūpų kampučio ir pasukiokite jį. Sakė, taip italus tikrai galima labai pradžiuginti!

 

Restaurant: La pasta makaronų namai

Location: Vilnius, Lithuania

Facebook: La pasta makaronu namai